حق تقدم

حق تقدم چیست؟

مطابق با قانون تجارت، زمانی که یک شرکت قصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران داشته باشد، اولویت شرکت در افزایش سرمایه با سهامداران فعلی شرکت است. از همین رو، در این روش افزایش سرمایه، شرکت اوراقی را تحت عنوان(آگهی) حق تقدم خرید سهام منتشر می‌کند. سپس با توجه به درصد مالکیت هر یک از سهامداران و نیز درصد افزایش سرمایه، تعداد مشخصی حق‌ تقدم‌ در اختیار سهامداران قرار می‌دهد.

جهت ثبت آگهی و درج آگهي روزنامه ها، اعم از آگهي حق تقدم، مفقودی، دعوت سهامداران و …
 مي توانيد با “کارشناسان ما تماس بگيريد”
برای ارتباط با ما از طریق واتساپ بر روی “لینک” کلیک کنید

تصمیم گیری افراد در خصوص نحوه برخورد با حق تقدم در یکی از دسته های زیر قرار می گیرد:

الف)تبدیل حق تقدم به سهم

فرآیند کلی تبدیل حق تقدم به سهم در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد. دارندگان حق تقدم باید در مهلت مشخص شده، ارزش اسمی هر سهم را به حساب شرکت واریز نمایند. سپس این موضوع را به شرکت اطلاع دهند. ارزش اسمی هر سهم نیز هزار ریال یا صد تومان است. البته اگر سهامداران مطالبه‌ای از شرکت داشته باشند، بنا به تصمیم شرکت ممکن است این مبلغ از کل مبلغی که باید به شرکت پرداخت نمایند، کسر گردد. پس از آن، باید منتظر طی شدن مراحل قانونی آن توسط شرکت باشند. فرآیند تبدیل حق تقدم‌ به سهم، زمان‌بر است. ممکن است این فرآیند ماه‌ها به طول بیانجامد.

سهامداران هر شرکت می توانند با مراجعه به پرتال امور سهامداران شرکت، گواهی حق تقدم خود را دریافت کنند. در این گواهی به جزئیاتی مانند مبلغ قابل پرداخت بابت حق‌تقدم خرید سهام و چگونگی پرداخت آن، مهلت زمانی و … اشاره می‌شود.

ذکر این نکته ضروری است که جزئیات این فرآیند از طریق سایت کدال نیز منتشر می‌شود. بنابراین برای مشاهده جزئیات و فرآیند افزایش سرمایه باید به سایت کدال مراجعه کنید. پس از ورود به این سایت، از قسمت جستجوی اطلاعیه‌ها، نماد مورد نظر را انتخاب کنید. سپس اطلاعیه‌های مربوط به افزایش سرمایه را پیدا کرده و مشاهده کنید. توصیه می‌شود برای اطلاع کامل از جزئیات، فایل‌های پیوست اطلاعیه را نیز در صورت وجود، مطالعه نمایید.

 

در قسمت پیوست‌های اطلاعیه مربوط به مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام این شرکت، تصویر مربوط به آگهی پذیره نویسی افزایش سرمایه منتشره در روزنامه رسمی شرکت قابل دریافت است.

همانطور که اشاره شد، می‌توانید از طریق سایت شرکت به پرتال امور سهامداران آن وارد شوید و گواهی حق تقدم خود را دریافت کنید. در صورتی که پس از بررسی گواهینامه حق تقدم خود و همچنین پس از بررسی اطلاعیه‌های موجود در سایت کدال، سوال یا ابهامی داشتید می‌توانید با امور سهام شرکت مربوطه تماس حاصل نمایید.

جهت ثبت آگهی و درج آگهي روزنامه ها، اعم از آگهي حق تقدم، مفقودی، دعوت سهامداران و …
 مي توانيد با “کارشناسان ما تماس بگيريد”
برای ارتباط با ما از طریق واتساپ بر روی “لینک” کلیک کنید

ب)فروش حق تقدم

از زمانی که معاملات حق تقدم در بازار آغاز می‌شود، به مدت ۶۰ روز ادامه پیدا می‌کند. البته ممکن است به درخواست شرکت و تایید سازمان بورس، این زمان نیز تمدید شود. سهامدارانی که به آن‌ها حق تقدم تخصیص پیدا کرده است می‌توانند در این بازه‌ی زمانی آن را بفروشند. فقط در این مرحله، از لحاظ تعداد معامله محدودیتی برای افراد وجود ندارد. بنابراین هر فرد می‌تواند بارها حق تقدم‌ را بخرد و بفروشد.

دامنه نوسان قیمت حق‌ تقدم‌ شرکت‌های بورسی، دو برابر دامنه نوسان سهم شرکت است. در شرکت‌های فرابورسی، دامنه نوسان حق تقدم با دامنه نوسان سهم شرکت برابر است.

ج)عدم واریز وجه اسمی و عدم فروش حق تقدم

در صورتی که دارنده حق تقدم، نسبت به آن بی‌تفاوت باشد و در مهلت مقرر آن را نفروشد و وجه اسمی آن را در مهلت مقرر به حساب شرکت واریز نکند، این حالت به وجود می‌آید.

مدتی بعد از متوقف شدن معاملات نماد حق تقدم شرکت، نماد حق‌ تقدم‌ از سبد دارایی همه افراد خارج می‌شود. پس از بررسی‌های شرکت، تعداد حق تقدم‌هایی که وجه اسمی آن‌ها به حساب شرکت واریز نشده است، مشخص می‌شود. شرکت در مرحله‌ای به نام “پذیره‌ نویسی عمومی آن‌ها را به فروش می‌رساند. پس از فروش حق‌تقدم‌های استفاده نشده و کسر هزینه و کارمزد فروش، وجه حاصل از آن در اختیار سهامدارانی که از حق‌تقدم‌ خود استفاده نکرده‌اند، قرار خواهد گرفت. جزئیات مربوط به این فرآیند از طریق سایت کدال منتشر می‌شود. می‌توانید مشابه آنچه پیش‌تر توضیح داده شد، وارد این سایت شده و اطلاعیه‌های مربوط به این موضوع را نیز مشاهده کنید. همچنین در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام، باید با امور سهام شرکت مربوطه تماس حاصل نمایید.

در مرحله پذیره‌ نویسی عمومی، علاوه بر قیمت خرید، وجه اسمی هر حق تقدم (هزار ریال) نیز از حساب خریدار کسر می‌گردد. خریداران حق تقدم در این مرحله، به هیچ وجه امکان فروش آن را ندارند. در نتیجه باید منتظر تکمیل شدن فرآیند تبدیل حق‌ تقدم‌ به سهم باشند.

مراحل ثبت آگهی حق تقدم

1-ارسال پیام در اس ام اس ، واتساپ یا سروش

2-ارسال مدارک مورد نیازی که کارشناسان ما از شما خواسته اند

3-پرداخت وجه گفته شده

4-تائید متن آگهی که کارشناسان برای شما ارسال کردند

مزایای ثبت آگهی با مجموعه ی ما

1-عدم نیاز به مراجعه ی حضوری برای ثبت آگهی

2-ثبت آگهی در بازه 2 تا 3 روزه

3-ارسال روزنامه به خواست مشتری

4-صرفه جویی در زمان


نمونه آگهی حق تقدم

نمونه آگهی حق تقدم
نمونه آگهی حق تقدم 2


نمونه متن آگهی حق تقدم

آگهی حق تقدم شرکت شرکت سامانه پرداخت هاي نوين در آزادراه هاي كشور سپندار

سهامی خاص ثبت شده به شماره 524584 و شناسه ملی : 14007497762

 

به اطلاع کلیه سهامداران شرکت شرکت سامانه پرداخت هاي نوين در آزادراه هاي كشور سپندار سهامی خاص ثبت شده به شماره 524584 و شناسه ملی : 14007497762 میرساند.

نظر به مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 21/12/۱۴۰۰ و تفویض اختیار انجام شده جهت عملی نمودن افزایش سرمایه به هیئت مدیره شرکت سامانه پرداخت هاي نوين در آزادراه هاي كشور سپندار سهامی خاص ثبت شده به شماره 524584 تصویب و مقرر گردیده است که سرمایه شرکت از مبلغ 10.000.000.000 ریال منقسم به 10،000،000 سهم با نام 1.000 ریالی به مبلغ 200.000.000.000 ریال منقسم به  200.000.000سهم با نام   1.000  ریالی از محل مطالبات حال شده افزایش یابد .

مراتب جهت اطلاع سهامداران محترم شرکت آگهی می گردد که در اجرای مواد 166 و 169 قانون تجارت از کلیه سهامداران محترم شرکت که مایل به افزایش سرمایه از طریق مطالبات حال شده می باشند درخواست می شود از تاریخ نشر این آگهی به مدت ۶۰ روز از حق تقدم خود استفاده نمایند و مراتب را به شرکت اعلام نمایند و درخواست و مدارک خود را به دفتر امور مالی شرکت واقع در مرکز اصلی شرکت تسلیم نماید. با توضیح اینکه هر سهامدار به ازای هر سهم خود 19 سهم حق تقدم دارد . بدیهی است پس از انقضا مهلت مقرر هیئت مدیره می تواند سهام باقیمانده را به سایر متقاضیان واگذار نماید.

هئیت مدیره شرکت سامانه پرداخت های نوین در آزاد راه های کشور سپندار خاص


برای دانلود فایل ”PDF“ نمونه متن آگهی حق تقدم بر روی آیکون

”PDF“ کلیک کنید

PDF

جهت ثبت آگهی و درج آگهي روزنامه ها، اعم از آگهي حق تقدم، مفقودی، دعوت سهامداران و …
 مي توانيد با “کارشناسان ما تماس بگيريد”
برای ارتباط با ما از طریق واتساپ بر روی “لینک” کلیک کنید
برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید