آگهی مفقودی دفترچه بیمه

یکی از مدارک شناسایی مهم و فردی دفترچه بیمه درمانی است که امکان سوءاستفاده مختلف از آن وجود دارد.در صورت گم شدن دفترچه بیمه یا به سرقت رفتن آن مطابق با دستورالعمل‌های جدید شرکت‌های بیمه در ایران، چاپ آگهی مفقودی دفترچه بیمه در روزنامه‌های کثیرالانتشار برای درخواست المثنی آن الزامی نیست اما  در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن دفترچه بیمه لازمه جهت جلوگیری از خطرات ناشی از سوءاستفاده شدن آن به ثبت آگهی مفقودی اقدام کنید. البته بیشتر شرکت‌های بیمه به بیمه‌شدگان خود توصیه می‌کنند که بلافاصله پس از گم شدن دفترچه بیمه، مراتب مفقودی آن را به یکی از شعب سازمان بیمه خود اطلاع دهند.

« حال به خودتون میگید مثلا میخوان از دفترچه بیمه چه سوءاستفاده هایی کنن؟اصن مگ میشه از دفترچه بیمه یکی دیگ استفاده کرد؟من به شما میگم بله موارد زیادی برای سوءاستفاده هست مثلا بستری کردن بیمار یا گرفتن داروهای خاص با دفترچه بیمه یکی دیگ،از موارد بارز سوءاستفاده دفترچه بیمه می باشد »

مدارک مورد نیاز برای گرفتن دفترچه بیمه جدید

  • تکمیل فرم درخواست صدور دفترچه المثنی دریافت فایل فرم درخواست صدور دفترچه المثنی
  • ارائه برگ پرداخت جریمه دفترچه المثنی (مرتبه اول معادل ۵۰% حداقل دستمزد روزانه و مرتبه دوم و به بعد معادل یک روز حداقل دستمزد روزانه همان سال)
  • یک قطعه عکس جدید ۴*۳
  • مدارک هویتی(شناسنامه یا کارت ملی) به همرا کپی هرکدام

هزینه دریافت دفترچه بیمه جدید

صدور دفترچه المثنی بیمه مشمول افزایش هزینه بوده و علت افزایش این هزینه این است که افراد دارنده دفترچه هیچ کوششی برای حفظ و نگهداری آن نمی کردند و به هنگام گم شدن دفترچه بیمه به راحتی از کنار آن می گذشتند و افراد بسیاری به این مجموعه مراجعه می کردند و اعلام می داشتند که دفترچه بیمه آنها مفقود شده و تقاضای صدور دفترچه المثنی داشتند در چنین شرایطی امکان سوء استفاده از این دفترچه ها برای افراد سودجو نیز فراهم می شده است

چرا که با یافتن دفترچه بیمه از آن استفاده شخصی می کردند و یا اینکه برخی افراد دفترچه خود را در اختیار دیگران می گذاشتند و بعد با اعلام مفقودی برای خود دفترچه المثنی در خواست می کردند و با سواءاستفاده سودجویان با همان دفترچه بیمه میلیون ها تومان هزینه به سازمان بیمه سلامت تحمیل می کنند. البته اگر دفترچه بیمه خود را در حوادثی مانند سرقت یا آتش‌سوزی از دست بدهید و نیروی انتظامی یا آتش‌نشانی این حادثه را تأیید کند، جریمه صدور دفترچه بیمه المثنی از شما دریافت نخواهد شد.

نگاهی کوتاه به این مقاله:

اولین اقدام بعد از گم شدن دفترچه بیمه چیست؟

باید سریعاً با در دست داشتن مدارک شناسایی به یکی از نمایندگی‌های شرکت بیمه خود بروید و درخواست دفترچه بیمه جدید بدهید.

در صورت به سرقت رفتن دفترچه بیمه چه اقداماتی انجام دهیم؟

سازمان‌های بیمه به شما توصیه می‌کنند در صورت به سرقت رفتن دفترچه بیمه خود، همانند سایر مدارک مسروقه، فوراً به نیروی انتظامی اطلاع دهید. با این کار شما از سوء استفاده‌های احتمالی از دفترچه بیمه مفقودی خود جلوگیری می‌کنید.

چه مدارکی برای گرفتن دفترچه بیمه جدید لازم است؟

اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و یک قطعه عکس سه در چهار.

چاپ آگهی مفقودی چک الزامی است؟

در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن دفترچه بیمه نیازی به درج آگهی مفقودی در روزنامه رسمی یا چاپ آگهی مفقودی دفترچه بیمه در روزنامه‌های کثیرالانتشار نیست.

گرفتن دفترچه المثنی چگونه است؟

پس از مراجعه به شرکت بیمه و تحویل مدارک خواسته‌شده باید هزینه صدور دفترچه بیمه درمانی جدید را پرداخت کنید و آن را دریافت کنید.

 مي توانيد با ” کارشناسان ما تماس بگيريد “
برای ارتباط با ما از طریق واتساپ بر روی ” لینک “ کلیک کنید
برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخ دهید