گم شدن مدرک تحصیلی

مدرک تحصیلی سندی است که پس از گذراندن دوره‌های تحصیلیِ تعریف‌شده در هر دانشگاه یا مدرسه صادر می‌شود و حاوی مشخصات شخص صاحب مدرک، مرجع صادرکننده، مشخصات رشته و تاریخ اخذ و غیره است وهمچون سایر مدارک شناسایی از اعتبار بالایی برخوردار است. به همین جهت در صورت مفقود شدن مدرک تحصیلی باید نسبت به ثبت آگهی مفقودی مدرک تحصیلی اقدام تا امکان سوء استفاده از مدرک مورد نظر از بین رفته و برای متقاضی، مدرک المثنی صادر شود.

تفاوتی ندارد که مدرک مورد نظر برای کدام دانشگاه است (پیام نور یا آزاد) و یا به چه سطحی از تحصیلات تعلق دارد؛ مدرک اتمام دوره دبستان است یا سیکل و یا پیش دانشگاهی! این مدارک در زمان مفقود شدن هیچ گونه تفاوتی با مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا نداشته و باید برای چاپ آگهی مفقودی مدرک تحصیلی اقدام نمود.حال در مطلب زیر به طور کامل به اقدامات لازمه بعد از گم شدن مدرک تحصیلی توضیح داده شده

پیگیری مدرک دانشگاهی مفقودی

درصورت گم شدن مدرک تحصیلی به منظور پیگیری و اطلاع از پیدا شدن یا پیدا نشدن مدرکتون ابتدا باید به سایت پست یافته مراجعه کنید.اداره پست مدارک پیدا شده را که یا در صندوق پستی میندازند یا حضوری به اداره پست تحویل میشود در این سایت به ثبت می رساند که در صورت گم شدن مدرک تحصیلی در گام نخست برای پیگیری آن وارد این سامانه شوید و با وارد کردن نام، نام خانوادگی و دیگر مشخصات از پیدا شدن یا نشدن مدرک دانشگاهی خود مطلع شوید در صورت پیدا شدن مدرکتان همراه با یکی از مدارک عکس دار مثل کارت ملی یا شناسنامه به اداره پست مراجعه میکنید و پس از انجام اقدامات لازم مدرک را تحویل میگیرید.

آگهی مفقودی مدرک دانشگاهی

در صورت پیدا نشدن مدرک اولین اقدام لازمه ثبت آگهی مفقودی در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار است هم به جهت جلوگیری از سوءاستفاده شدن مدرک و هم اینکه تقریباً همۀ دانشگا‌ه‌های سراسری برای صدور مدرک دانشگاهی المثنی از شما می‌خواهند که ابتدا برای درج آگهی مبنی بر مفقودی مدرک دانشگاهی در روزنامه‏‌های کثیرالانتشار اقدام کنید.

این موضوع برای تمام انواع مدارک دانشگاهی اعم از مفقود شدن مدرک لیسانس، مفقودی مدرک فوق‌لیسانس، گم شدن مدرک دکترا یا مفقود شدن مدرک کاردانی صادق است. و هم اینکه دانشگا‌ه‌های مختلف کشور، برای دریافت مدرک دانشگاهی المثنی قوانین متفاوتی دارند. به عنوان نمونه ، در دانشگاه غیاث‌الدین کاشانی، متن آگهی اعلام مفقودی مدرک تحصیلی را اداره کل دانش‌آموختگان تهیه کرده است و از شما می‌خواهد که در سه نوبت و هر دو ماه یک بار آگهی گم شدن مدرک تحصیلی خود را در یک روزنامه کثیرالانتشار چاپ کنید یا در دانشگاه آزاد دزفول  از شما می‌خواهد که در سه نوبت و هر دو هفته یک بار آگهی مفقودی  خود را در چاپ کنید.

در دانشگاه آزاد شما باید متن آگهی فقدان مدرک تحصیلی را با نظر معاونت دانشجویی دانشگاه تهیه کنید و آنگاه آگهی مفقودی مدرک تحصیلی خود را هر دو هفته یک‌بار با هزینه شخصی و در سه نوبت، در یکی از جراید کثیرالانتشار چاپ نمایید. سپس شما باید دو نسخه از روزنامه منتشر شده را که متضمن آگهی مفقودی مدرک دانشگاهی شماست، به دانشگاه تحویل دهید. گاهی برای گم شدن گواهی موقت دانشگاهی، درج دو نوبت آگهی مفقودی در روزنامه مورد تأیید دانشگاه کافی است.

 مي توانيد با ” کارشناسان ما تماس بگيريد “
برای ارتباط با ما از طریق واتساپ بر روی ” لینک “ کلیک کنید
برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخ دهید