آگهی مفقودی کارت های نظامی

کارت شناسایی نظامی همانند سایر کارت های شناسایی از جمله کارت ملی ، شناسنامه و گواهینامه و… جزو مدارک بسیار مهم افراد تلقی میشود که نشانگر هویت شغلی افراد است و باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم.

در صورت گم شدن کارت نظامی شامل کارت شناسایی نیروی های نظامی و انتظامی، کارت شناسایی نیروهای امنیتی، حکمت کارت ، کارت بازنشستکی نیروهای مسلح و … ممکن است از طریق سوء استفاده از آنها خطرات زیادی هم برای دیگران ایجاد و هم صاحبان مدارک مذکور دچار مشکلات و دردسرهایی شوند که در زیر به آنها اشاره گردیده است.

انواع کارت شناسایی نظامی

کارت های نظامی انواع مختلفی دارند که به شرح زیر می باشند:

 • کارت شناسایی کارکنان نیروی انتظامی  که امنیت داخلی کشور، استقرار نظم وتأمین آسایشی عمومی و فردی مردم در دست آنهاست.
 • کارت پرسنلی که برای شناسایی پرسنل مجموعه ها استفاده میشود.
 •  حکمت کارت (کارت اتکا) ویژه کارکنان نیروهای مسلح و بازنشستگان لشکری که به صورت یک کارت اعتباری بوده و  دارندگان آن میتوانند با مراجعه به پذیرندگان کارت حکمت در سراسر کشور بدون ضامن و بدون پیش پرداخت در اقساط ۶ الی ۲۴ ماه به صورت اقساطی کالا و خدمات دریافت نمایند.
 • کارت بازنشستگی نیروهای مسلح.
 • کارت شناسایی سپاه و کارت شناسایی بسیج
 • کارت ایثارگری
 • کارت خدمات رفاهی و…

مدارک فوق اهمیت زیادی برای صاحبان آنها دارند و باید همواره در حفظ و نگهداری آنها تلاش مضاعفی صورت گیرد. در صورت گم شدن مدارک شناسایی اقداماتی که باید انجام شود در مقاله زیر به طور کامل آن را شرح داده شده است.

پیگیری کارت نظامی گم شده

اولین اقدامی که در صورت گم شدن کارت نظامی باید انجام داد مراجعه به سایت پُست‌یافته می باشد زیرا تمام مدارک شناسایی پیدا شده در سراسر کشور  تحویل ادارۀ پست می شوند وهمچنین کسانی که مدرکی را پیدا می‌کنند درصورتی که آن را در صندوق پست بیندازند، این مدرک در سامانۀ پست یافته ثبت میشود.

بنابراین در گام نخست در صورت گم شدن مدارک، شما باید به سایت پُست‌یافته مراجعه کنید و با وارد کردن شماره ملی یا نام و نام خانوادگی و نام پدر از پیدا شدن یا نشدن گواهینامۀ مفقودی خود مطلع شوید که همیشه داشتن یک کپی از مدارک در این شرایط به شما کمک می‌کند.

چه سواستفاده هایی از کارت های نظامی می شود؟

گم شدن کارت های نظامی خطرات زیادی را به دنبال دارد و عمده سوء استفاده های از کارت ها و مدارک نظامی به شرح زیر است:

 • اخاذی، تهدید، کلاهبرداری و… با ارائه کارت نظامی و بعضا در پوشش لباس نظامی
 • فروش اطلاعات واقعی یا جعلی به بیگانگان و عوامل جاسوسی با معرفی خود به عنوان یک فرد نظامی
 • اقدام به خرید از فروشگاههای اتکا بصورت اقساطی
 • باج گیری از اتباع غیر ایرانی با معرفی خود به عنوان پلیس و …
 • جابجایی کالاهای قاچاق و …

و بسیاری موارد دیگر که در این مقاله ضرورتی به بیان آنها نمی باشد.

آگهی مفقودی کارت های نظامی

در صورت گم شدن مدارک و کارتهای نظامی، ضمن اطلاع به یگان مربوطه مبنی بر مفقود شدن یا به سرقت رفتن آنها  ، به منظور به جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از سواستفاده از کارتهای مذکور می توانید نسبت به اعلام مفقودی آن در روزنامه کثیرالانتشار اقدام نمایید.

هر چند این موضوع جزو الزامات قانونی در این خصوص نمیباشد و صرفا جنبه اطلاع رسانی داشته و در در صورت سوء استفاده از مدارک، سندی محکم و قابل قبول برای مراجع قضایی به حساب می آید. گفتنی است در صورت ثبت اگهی مفقودی در سامانه فوری ثبت ، اطلاعات صاحبان مدارک محرمانه تلقی شده و صرفا با نظر ضابطین قضایی قابل ارائه به مراجع ذیصلاح می باشد.

 مي توانيد با ” کارشناسان ما تماس بگيريد “
برای ارتباط با ما از طریق واتساپ بر روی ” لینک “ کلیک کنید
برچسب‌ها:, , , , , ,

پاسخ دهید