آگهی مفقودی گذرنامه

در صورت پیدا نشدن گذرنامه، شما باید سریعاً مفقود شدن آن را به اداره گذرنامه اعلام کنید تا گذرنامه گمشده مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار نگیرد. البته برای انجام این کار نیازی به انتشار آگهی مفقودی گذرنامه ندارید. پلیس بین‌الملل (اینترپل) برای ثبت پاسپورت‌های مفقودی سامانه‌ای دارد که آخرین وضعیت پاسپورت‌های گم‌شده در آن ثبت می‌شود. بنابراین شما با اعلام مفقودی گذرنامه خود به پلیس، در واقع مفقودی گذرنامه و اطلاعات مربوط به آن را در سامانۀ اینترپل نیز ثبت خواهید کرد. در صورت پیدا شدن گذرنامه، شما باید آن را به پلیس اطلاع دهید تا اطلاعات پاسپورت شما در سامانۀ اینترپل نیز به روز شود.

اقدام فوری شما برای اعلام مفقودی گذرنامه به پلیس کافی است. بنابراین در صورت گم کردن پاسپورت خود فقط کافی است با مراجعه به نزدیک‌ترین دفتر پلیس+۱۰ مراتب مفقودی پاسپورت خود را اعلام نمایید. پر کردن فرم‌های مفقودی در این دفاتر، پاسپورت گم‌شده را از اعتبار ساقط خواهد کرد. ایرانیان خارج از کشور در این موارد باید به سفارت‌خانه ایران در کشور محل اقامت خود بروند یا به دفتر حفاظت از منافع ایران مراجعه کنند و مراتب گم شدن پاسپورت خود را اطلاع دهند.

با اعلام مفقودی گذرنامه این اطلاعات در اختیار پلیس محلی نیز گذاشته می‌شود.اگر تاریخ اعتبار گذرنامه گم‌شده شما تمام شده است، برای دریافت گذرنامه جدید کافی است به یکی از دفاتر پلیس به علاوه ده مراجعه کنید. اما اگر گذرنامه مفقودشده شما دارای اعتبار است، برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی باید به سرعت برای دریافت گذرنامه المثنی اقدام کنید. البته وضعیت اقامتی افراد در چگونگی دریافت گذرنامه المثنی تأثیر دارد. تأکید پلیس برای اعلام سریع مفقودی گذرنامه شهروندان به این خاطر است که گذرنامه گمشده مورد جعل و سوءاستفاده افراد سودجو و جاعلان قرار نگیرد.

مدارک لازم برای گرفتن گذرنامه المثنی (پاسپورت المثنی)

۱. تکمیل دو برگ فرم صدور گذرنامه

۲. کپی صفحات دو و سه و در صورت موجود بودن، صفحۀ دارای مُهر آخرین خروج و یا فرم استعلام خروج قانونی

۳. اصل شناسنامۀ ایرانی و دو سری کپی از تمام صفحات شناسنامه

۴. اصل کارت شناسایی ملی و کپی آن

۵. سه قطعه عکس ۳×۴ جدید از روبه‌رو و بدون عینک و کلاه و لنزهای رنگی

۶. رسید پرداخت هزینه صدور مجدد گذرنامه

۷. نامه اعلام سرقت پاسپورت با تأیید پلیس محلی

۸ . اعلام چگونگی مفقود شدن گذرنامه در دو نسخه

دقت کنید که گذرنامه ایرانی برای تمام افراد بالای پانزده سال باید عکس‌دار باشد. همچنین در عکس بیومتریک بانوان باید حجاب کامل اسلامی رعایت شده باشد. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، احتیاجی به چاپ آگهی مفقودی گذرنامه در روزنامه‌ها نیست

هزینه دریافت گذرنامه المثنی

با ارائه مدارک مورد نیاز ، پر کردن فرم های مخصوص و پرداخت هزینه مربوطه اقدام به ثبت درخواست تمدید یا تعویض پاسپورت کنند . هزینه تعویض و یا تمدید پاسپورت گذرنامه در سال ۱۴۰۰ با احتساب هزینه پست حدود ۱۲۰ هزار تومان در مجموع می شود که باید از طریق دستگاه های کارتخوان موجود در دفاتر پلیس ۱۰+ پرداخت شوند .در صورتی که هیچگونه مشکلی وجود نداشته باشد بین یک هفته تا ۲۰ روز طول می کشد تا  پاسپورت جدید به آدرس محل سکونت فرد متقاضی ارسال گردد .

چند نکته مهم

  • طبق ماده ی ۱۸ قانون گذرنامه، کلیه ی افراد زیر ۱۸ سال برای اخذ گذرنامه نیاز به اجازه ی کتبی ولی یا قیم خود را دارند.
  • طبق تبصره ی ۴ این ماده، کلیه ی زنان ایرانی متأهل، برای اخذ گذرنامه نیازمند اجازه ی کتبی همسرانشان هستند، اگر چه که زنانی که با همسرانشان مقیم کشور خارجی هستند یا آن‌هایی که همسر خارجی دارند نیازی به اجازه ندارند.
  • دختران مجرد بالای ۱۸ سال احتیاجی به اجازه ی کتبی از ولی خود ندارند.
  • کلیه ی مردان ایرانی باید یا دارای کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت باشند، یا اجازه ی کتبی اداره وظیفه عمومی را اخذ کرده باشند
 مي توانيد با ” کارشناسان ما تماس بگيريد “
برای ارتباط با ما از طریق واتساپ بر روی ” لینک “ کلیک کنید
برچسب‌ها:, , , , , ,

پاسخ دهید